اصول سیستم های گرمایشی تابشی ( مادون قرمز )

در سیستم گرمایش همرفتی ، هوا به وسیله یک گرم کننده ، گرم شده و با جریان ، اشیاء مورد نظر ( دیوار ، اجسام ) را گرم می کند، در حالی که پنل های گرمایش تابشی به طور عمده ، گرما را از طریق  انرژی تابشی منتقل می کنند. بخش کوچکی از انرژی تابشی به هنگام برخورد با اجسام ( دیوار ، اثاث ، زمین )  نعکس می شود (حدود %۱۵ ) و بخش اعظم آن ( حدود %۸۵ ) جذب جسم می شود. سپس این انرژی تابشی ، به انرژی گرمایی تبدیل شده ، دمای جسم را بالا می برد و به این صورت گرما به صورت انتقالی به هوا منتقل می شود. به دلیل استفاده از سیلیکات ، پنل های تابشی با دمای بالا تا %۹۸ میکرومتر قدرت تابش دارند.

برخی مزایای سیستم های تابشی

– سطح پنل تابشی ، جریال گرمایی ویژه ای تولید می کند که طیف آن از محدوده طول موچ ۵ میکرومتر فراتر نمی رود و به همین خاطر بخش زیادی از آن توسط  بدن انسان جذب می شود و به اندازه ای که اشیاء گرما را جذب می کنند ، بدن انسان نیز گرم می شود.

– هنگامی که جریان گرمای تابشی ، دمای اجسام درون اتاق را تا ۲۰-۲۲ درجه سانتی گراد افزایش دهد، حتی با دمای هوای ۱۸-۱۹ درجه سانتیگراد آسایش فراهم می شود و علاوه بر آن ، ۱۸ تا ۲۴ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

– پنل های تابشی ، توازن بیشتری را در گرمای اتاق در مقطع عمودی به وجود می آورند ، به طوری که دمای کف اتاق تا سقف تنها ۱ تا ۲ درجه تفاوت دارد ( این مقدار در گرمایش انتقالی ، یک درجه برای هر۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است).

– جریان هوای کمتری ایجاد می شود بنابراین حرکت ذرات گرد و خاک کمتر است و در نتیجه خطر بیماری هایی نظیر آسم ، عفونت غشاء مخاطی و غیره کاهش پیدا می کند.

– افزایش دمای دیوارها به معنی کاهش غلظت هوا است، اما با این وجود از رطوبت هوا کاسته نمی شود.

– با توجه به طول موج ارسالی این بخاری ها ،اتلاف انرژی به حداقل ممکن می رسد بگونه ای که، جریان تابشی از طریق پنجره ها هدر نمی رود.

– این پنل ها نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند.(۱۰ سال ضمانت)